צועדים

את התמונה המוצלחת הזו צילם יותם רונן - אקטיבסטילס. תודה על הרשות להשתמש בה!

את התמונה המוצלחת הזו צילם יותם רונן – Activestills.org. תודה על הרשות להשתמש בה!

אתמול גייסנו את עצמנו, יושבי הבית בד"כ, לצעוד ברחובות תל אביב במצעד השנתי למען זכויות האדם. כל קבוצה מתקבצת לה מאחורי נושאי הבאנר – שלט בד גדול שנמתח לרוחב הרחוב ומתקדם לאיטו, מנופפת בשלטים מוכנים או מאולתרים (לקבוצות עוד פחות מאורגנות), קבוצה אחת אחרי השניה הולכת בקצב לא אחיד במורד רחוב מרמורק בואך אבן גבירול. הרציניים שביניהם מצויידים במגאפונים ודף סיסמאות מוכנות מראש, המאלתרים – מאלתרים בצעקות. וככה זה עובד: זה (או זו) עם המגאפון צועקים בקצב הכתבה את הסיסמה לקהל ההולכים מאחוריהם, ואלו עונים להם בחזרה על אותו משפט, באותו מקצב. משפטים חזקים חוזרים פעמיים או שלוש ברציפות, והאחרים משתנים בקצב רנדומלי, לפי הגחמה של זו (או זה) שמחזיקה במגאפון.

התחלנו להתקדם. אנחנו קצת אחרי כיכר הבימה, ומאחורי צעדו פורום דו-קיום בנגב לשוויון אזרחי בראשם כרוז מוכשר מצוייד במגאפון. הם צעדו בקריאה להכרה בכפרים הלא מוכרים, להפסקת מדיניות הריסות הבתים של הבדואים בנגב. הדלילות המאכזבת של האנשים הביאה לקרבה גדולה מאוד בין המגאפון מלפני לזה שמאחורי, והקריאות של שניהם התערבבו לסוג של בליל.

ואז, הבחור הצעיר – כמעט נער – שצעד לפני: חולצה אדומה, זקנקן ותלתלים אסופים בקוקו, הפסיק לצעוק במגאפון. הכרוז של הפורום לדו קיום התחיל לדבר בעברית, הסיט את המגאפון מהקהל שלו, שצעד מאחוריו והפנה אותו אלינו, שצעדו לפניו. הוא דיבר אלינו, והבחור הצעיר עם הקוקו, הקשיב. הכרוז שמאחור צעק ססמאות בקצב הפנימי של הצעדה. "כן להכרה –  די לעקירה";  "אין כזה דבר – כפר לא מוכר" וגם "לא, לא, לא נסכים לגירוש הב-דו-אים" ; ואפילו מחווה נאה עם הושטת יד "יהודים וערבים נגד מחיקת כפרים". והצעיר עם הקוקו והמגאפון, מחייך לעצמו, יודע שאלו הסיסמאות שלו, לא פחות משל הקבוצה האחרת. הוא הרים את המגפון שלו וחיכה לצעקה הבאה של הכרוז "די להריסות בתים – אנשים לפני שטחים", ונענה לו בהד, בדיוק בקצב הפנימי הנכון של הקהל שהולך אחרי הכרוז. וככה כמה דקות צעדנו בקבוצה אחת, יחד. מקשיבים לאותן סיסמאות, כרוז אחד מקדימה ואחד מאחור.

הכרוז מאחור רצה לעבור לערבית ,אבל לפני כן העריך את הסיטואציה והחזיר באותה מטבע עם "יהודיות וערביות מסרבות להיות אויבות" ; "יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים". הוא עבר לערבית, והצעיר עם הקוקו שפחות שולט, חזר לעברית, ושוב צעדנו שתי קבוצות, כשצעקות הכרוזים מתערבבות וברקע הקצב שהכתיבו קבוצות המתופפים.

מצעד זכויות האדם 2012

את התמונה צילם Ryan Rodrick Beiler/Activestills.org – תודה על התמונה הנפלאה ועל הרשות להשתמש בה

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s