האחרונה לדור הנפילים

IMG_4349 laly showing Tummy ללי היא האחרונה לדור הנפילים.

אנחנו, בנהזוג ואני, מגדלים חתולים כבר עשרים שנה בדיוק. התחלנו מחתולה אחת שאימצנו ביום השביעי אחרי שעברנו לגור ביחד, הוספנו חתול אומן אחרי שנה לערך (מה חשבתם, נשאר אצלנו את כל 15 שנותיו). אחרי עוד שנה, בחודש יוני 1995 ללי וחמשת אחיה הצטרפו באקט לא מתוכנן שכלל המלטה של חתולת רחוב מחוץ לדלת, דרמה עם השכנים שהכניסה אותה ואת גוריה אחר כבוד אלינו הביתה "באופן זמני" ואז מהפך נורא בעלילה כשהרעילו את האמא חתולת הרחוב (שסירבה לגור אצלנו בבית באופן קבוע ורק נכנסה לטפל בגורים ולהניק אותם). שלושה מהאחים מצאו בתים אחרים ושלושה שכללו את ללי ושני אחים מדהימים נשארו אצלנו בבית. למי שסופרת הגענו לחמישה , ועוד שנה חלפה כשהחתול הג'נג'י ניצל מידיו של ילד מזדמן ברגע של חולשה. במספר שש סגרנו את הבסטה הקבועה (למעט כמה אומנות שקרו במשך השנים). אחרי שחלפו השנים, כשדור הנפילים התחיל להתמעט, הצטרפו חתולים חדשים הביתה, אבל הם תמיד ישארו מהדור הצעיר (כולל הלבן המפואר שכבר חגג תשעה אביבים).

the gang on the sofaאז זה דור הנפילים ששלט בבית ללא עוררין. חבורה נפלאה ולא תמיד מגובשת שגידלה אותנו מחובבי חיות מתחילים לחתולאים מנוסים ומכורים גמורים.

במשך השנים בעשור האחרון איבדנו אותם אחד אחד, רובם בשיבה טובה למדי.

בשנה האחרונה, אחרי שאחיה החתול המנומר אהוב ליבי הפסיק לאכול ועזב אותנו, נשארה רק ללי מהדור ההוא. כשרק הצטרפו בני הדור הצעיר (לפני כך וכך שנים) היא עוד היתה במלוא אונה. לא היתה לה סבלנות לגורי חתולים מייללים והם למדו מהר מאוד שאיתה אסור להתעסק, ובריצות המטורפות שלהם אחרי כדורים ועכברונים ברחבי הבית הקפידו לעקוף אותה ממרחק בטחון, אחרת זכו ממנה לחבטת כפה מדוייקת ונשיפת נזיפה.

אבל אחרי הבגרות ויישוב הדעת, הגיעה הזיקנה. ההליכה הנוקשה והקושי לקפוץ לגבהים שפעם היו מובנים מאליהם נפתרו במידת מה בעזרת שרפרפים, כריות הגבהה ומיני מדרגות ופטנטים אחרים שיקלו על הטיפוס. אבל הקושי הפיזי היה רק צד אחד. הזיקנה הביאה גם חוסר ענין, ופחות ופחות רצון להסתכל בחלון או להשתתף בחיי הבית. ואז הגיעה גם הסניליות. מי שראה אדם מבוגר קרוב מזדקן והולך, מבין כמה לא פשוט לצפות במישהו אהוב הולך ומתנתק, כמעט בלי יכולת לעזור או לשפר את המצב.

IMG_4285אחרי התקופה הצעירה שלה, ללי התייצבה כאחת החתולות הבודדות אצלנו בבית שאוהבת אורחים ושמחה לבואם. שלא כמו שאר החבורה הפחדנית שנעלמת ברגע שנפתחת הדלת, וזקוקה לשידולים רבים כדי להוציא את האף החוצה, ללי תמיד שמחה לקבל תשומת לב מאורחים, לטייל בין הכוסות שעל שולחן הסלון ולבדוק אם במקרה אפשר לשתות מהן קצת מים (תחביב אהוב עליה במיוחד מקידמת דנא). סכנה מיוחדת היתה כוסות משקה עם קשיות, כי ללי ידעה שתפקידן של הקשיות בבית הוא לשמש לה צעצוע ומשחק אינסופי, והיתה מקפידה לשלוף אותן מתוך כוסות האורחים לשמחת כולם ולהשתמש בהן לתפקיד האמיתי לו נועדו – צעצוע אינטרקטיבי לחתולים.

עבר כבר זמן מאז ללי התרוצצה בבית אחרי קשיות, ואני מתקשה להיזכר ולדמיין את הסיטואציה, אפילו שאני יודעת בבירור שהיתה אופיינית לרוב מתוך 18 שנותיה. גם החיבה המוזרה והמשעשעת למים ולשתיה מברזים במצבים לא הכי נוחים (ברז האמבטיה, בדיוק כשאני חופפת ראש) הפכה לסוג של אובססיה עצובה בחודשים האחרונים. כל הסימנים הראו על כך, ואנחנו סירבנו להכנע. יום אחרי יום שאלנו את עצמנו במבט נוקב – האם הגיע הזמן? האם היא סובלת? האם עדיין ההנאה שלה מארוחת הבוקר ומליטוף מספיקה לה כדי להמשיך לחיות? באופן מוזר החתולים הצעירים מניחים לה. הם לא מציקים או מנסים לארוב לה בדרך לארגז החול, כמו שכל כך מתאים להם לעשות. הם כאילו מבינים שהיא כבר לא חלק ממשחק הכוחות פה בבית. ללי כבר יצאה מהמשחק.

הבנו שהגיע הזמן. זו החלטה קשה מנשוא, ומלווה (תמיד) בתהיות האם זה הזמן הנכון. האם לא משכנו יותר מידי? האם לא הקדמנו ויכולנו להשיג בשבילה עוד איזה פרק זמן לא ידוע? אבל חלק מהאחריות בלגדל חתול היא לדעת מתי מגיע הזמן ולקבל את ההחלטה. וההחלטה נפלה.

ללי, האחרונה לדור הנפילים כבר לא איתנו. חתול חדש שיגיע ודאי הביתה בשלב מסוים, כבר לא ידע עליה או על אחיה ואחיותיה שגידלו אותנו מחובבי חיות צעירים לחתולאים מכורים. אבל אנחנו תמיד נזכור ונאהב אותם בכל ליבנו.Lali lookomg up close

6 מחשבות על “האחרונה לדור הנפילים

  1. כחתולאית וותיקה, מאד דיבר אלי הקטע, מאד מובן וכואב. גם אצלי חתול שמאד דומה לללי באופי (כולל עניין המים) ואני מאד מקווה להנות ממחיצתו מה שיותר

  2. משתתפת בצערכם. כחתולאית ותיקה גם כן, מכירה, לצערי, את תחושת האובדן של חתול מבוגר. חתחתול היקר שלי מת לפני כשנתיים בגיל 15.

  3. אחותי האהובה, כמי שחיות בכלל וחתולים בפרט לא זרים לה מזה 25 שנים, וששכלה כמה מהם, החור לא מתמלא…אבל לומדים לחיות עם הגעגוע. אני שולחת לך שוב חיבוקים חונקים ונשיקות רטובות.

  4. קוראת את זה ובוכה, זה מאד קשה! גם אני איבדתי את הילדונת שלי לפני שנה וזה עדיין פועם.
    אבל תמיד לזכור שנתתם לה חיים מלאים וטובים

  5. אני אוהבת חיות מושבעת, מיום היוולדי אהבתי, ועד יום מותי אני מבטיחה לאהוב. לקח לי קצת זמן {אני בת 23 } להבין שהאוכל שעל הצלחת שלי כולל בתוכו חיות מתות, וגם את תפוס זה שיניתי ואני טבעונית בערך חצי שנה. היה לי חתול שמת מבעיות בזרימת דם, חצי גופו התחתון השתתק, ונאלצנו בכאב לב גדול בן הזוג ואני להיפרד ממנו ולשלוח אותו למקום טוב יותר. הוא היה שחור ולבן ונפטר בן שלוש וחצי אבל נשבענו ביום שלקחנו אותו שהוא יהיה אתנו עד שימות בטוב וברע. רצוי לציין שבדיוק עזבנו את המדינה, וקנינו לו כרטיס טיסה והוצאנו אישורים, הוא נפטר שבועיים לפני הטיסה…. בכול אופן, הפואנטה של התגובה הארוכה: כואב לי על החיות העזובות ברחובות, החיות שמתעללים בהם בגלוי, ואלו שכלואות אחרי קירות של אוניברסיטאות {לצורך ניסוי} , או כאלו במשחטות, באשר הן. אם אני יוכל, כשאני יוכל אקח לחיקי כמה שרק יתאפשר לי עד אשר תהיה נשימתי האחרונה, ואני שמחה שאני לא לבד בעולם, כי… באמת שישנם המון המון חיות. תודה שאתם חבריי למעשים טובים, יום טוב לכולם

  6. מאת אנקה בתאריך 5.12.13 . מצמרר. גם אצלינו דור הנפילים הולך ומתפוגג. מזלנו שחלק מהחתולים בחוץ אנו לא קשורים לכולם באותה מידה. בבית הותיקה האחרונה כבר לא קופצת לגבהים ואנו מסרבים לחשוב איך יהיו החיים בלי הטריקולורית השמנה. לגבי כל אלה שהלכו מאתנו, עוברים מדי פעם על התמונות שלהם ונזכרים במעשהם. די מנחם. אם הטבע לא נותן להם יותר ימים, אין מה לעשות. הדבר היחיד שאנו יכולים להשפיע עליו היא אכות החיים של חתולי רחוב. לפנות כמה שיותר לשירותים הוטרינרים לבצע עיקורים, לא לתת לאף ילד להתעלל בחתולי רחוב, להתרב כל פעם אפילו כשה ילד מפחיד חתול (למה? לשם מה? מה הוא עשה לך?) וגם לחלק מדי פעם אוכל ובעיקר מיים לחתולים חסרי מזל. אולי כדאי שנפציץ את שר החינוך או משרד החינוך במכתבי "למה לא מחנכים את כל הילדים לעזוב את החתולים לנפשם?" מה אתן אומרות?

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s